Ռուսաստանի հայերի միությանը կից «Ռուսաստանում բնակվող Հայաստանի քաղաքացիների ասոցիացիայի» հայտարարությունը
2023-09-04 15:26
Ռուսաստանի հայերի միությանը կից «Ռուսաստանում բնակվող Հայաստանի քաղաքացիների ասոցիացիայի» հայտարարությունը:
Մենք՝ Ռուսաստանի տարբեր տարածաշրջաններում բնակվող Հայաստանի քաղաքացիների ասոցիացիայի ընդլայնված նիստի մասնակիցներս, մեր անհամաձայնությունն ենք արտահայտում Հայաստանի իշխանությունների վարած գծի հետ, որը, հասարակության մեջ բաժանարար գծեր ներդնելով, արժեզրկելով մտավորականությանը, եկեղեցին, մեր ավանդույթներն ու արժեհամակարգը, տանում է մեր ինքնության և պետականության կորստին:
Համարում ենք, որ հակառուսական արտահայտությունները և գնահատականները, որոնք տեղ են գտել ՀՀ վարչապետի՝ իտալական La Repubblica պարբերականին վերջերս տրված հարցազրույցում, վնաս են հասցնում ոչ միայն հայ-ռուսական հարաբերություններին, որոնք ձևավորվել և պահպանվել են դարերի ընթացքում, այլև խարխլում են տարածաշրջանային անվտանգության հիմքերը՝ վտանգելով Հայաստանի և Արցախի քաղաքացիների կյանքն ու բարեկեցությունը:
Այսպես կոչված՝ «խաղաղության օրակարգը», որով քողարկվում է Փաշինյանի կառավարությունը, և հանուն որի փաստացի զոհաբերվում են մեր 120 000 հայրենակիցները, արդեն բերել է Արցախի հումանիտար ճգնաժամի՝ ԼՂՀ-ն Ադրբեջանի կազմում անդրկուլիսյան ճանաչման արդյունքում: Դա բերելու է հայերիս համար ցավալի ու ստորացուցիչ նոր զիջումների: Դրա վառ արտահայտությունը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ԶՈՒ պարբերական ոտնձգությունների անպատժելիությունն է, հայ զինվորականների զոհվելը և այլն:
Արցախը բոլոր հայերի հայրենիքն է՝ որտեղ էլ որ նրանք բնակվեն: Արցախի ճակատագիրը որոշելիս՝ իշխանությունը պարտավոր է հավատարիմ մնալ ՀՀ Անկախության հռչակագրին և ՀՀ Սահմանադրությանը, որոնք արտացոլում են 10 միլիոնանոց հայ ժողովրդի կարծիքն ու միասնական կամքը: Դրա փոխարեն, Հայաստանի այսօրվա ղեկավարներից մեկը սեպտեմբերի 2-ին՝ ԼՂՀ անկախության օրվա առիթով իր ելույթում, նույնիսկ չհիշատակեց Արցախի կարգավիճակի, նրա ժողովրդի ինքնորոշման կամ հանուն փրկության անջատման իրավունքի մասին:
Ընտրություններում ստացած ոչ մի քվե, որին հղում են անում գործող իշխանությունները, նրանց իրավունք չի տալիս Հայաստանի և Արցախի համար ճակատագրական հարցերի վերաբերյալ անդրկուլիսային բանակցություններ վարել: Առավել ևս, որ Հայաստանի հարյուր հազարավոր քաղաքացիներ, որոնք ընտրությունների ժամանակ գտնվում են այլ երկրներում, աշխատում և այնտեղից ամենայն օժանդակություն են ցուցաբերելում իրենց ընտանիքներին, հարազատներին ու մերձավորներին, օբյեկտիվորեն հնարավորություն չունեն քվեարկության օրը գալ Հայաստան, զկված են կամարտահայտության իրենց իրավունքից և հայտնվել են ձայնի իրավունքի փաստացի սահմանափակման մեջ (ըստ ՀՀ Ընտրական օրենսգրքի 56 հոդվածի):
Հայրենիքից հեռու գտնվելով՝ մենք ապրում և շնչում ենք Հայաստանի հոգսերով ու ձգտումներով, ուշադիր հետևում ենք այնտեղ կատարվող իրադարձություններին, մասնավորապես՝ Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանի քաղաքապետի ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավին, թեկնածուներին, նրանց մոտեցումներին և ծրագրերին, պոտենցիալ հնարավորություններին:
Կոչով դիմում ենք մեր հայրենակիցներին, ծանոթներին և բարեկամներին, ովքեր ապրում են Երևանում՝ ակտիվ մասնակցություն ունենալ Հայաստանի մայրաքաղաքի քաղաքապետի ընտրությունների քվեարկությանը և իրենց ձայնը տալ «Մայր Հայաստան» դաշինքին, որը ղեկավարում է Անդրանիկ Թևանյանը, մարդ, ով սիրում է իր հայրենիքը և նրա մայրաքաղաքը Երևանը:
Մենք, որպես Հայաստանի քաղաքացիներ, դիմում ենք Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովին, կոչ անելով՝ Հայաստանի ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարել և վերդարձնել համապետական ընտրությունների քվեարկության ժամանակ Հայաստանի սահմաններից դուրս գտնվող ՀՀ քաղաքացիների կամարտահայտության իրավունքը: Ընտրությունները՝ որպես քաղաքացիների կամարտահայտության միակ լեգիտիմ մեխանիզմ և իշխանության աղբյուր, պետք է անցնեն բոլոր քաղաքացիների համար հավասար հնարավորությունների և յուրաքանչյուր քաղաքացու ընտրական իրավունքի իրացման պայմաններում: Հակառակ դեպքում ընտրությունները չեն կարող համարվել ամբողջովին ժողովրդավարական, արդար և թափանցիկ, եթե նույնիսկ դրանց ընթացքում խախտումներ չեն արձանագրվել:

Заявление «Ассоциации проживающих в России граждан Армении» при Союзе армян России
Мы, участники расширенного заседания Ассоциации граждан Армении, проживающих в разных регионах России, выражаем своё несогласие с курсом, проводимым властями Армении, ведущим – через внедрение разделительных линий в обществе, обесценивание интеллигенции, церкви, наших традиций и нравов – к угрозе потери нашей идентичности и государственности.
Считаем, что антироссийские высказывания и оценки, изложенные премьер-министром РА Пашиняном в недавнем интервью итальянской газете La Repubblica, наносят существенный урон не только армяно-российским отношениям, которые формировались и поддерживались на протяжении веков, но и расшатывают основы региональной безопасности, ставя под угрозу жизнь и благополучие граждан Армении и Арцаха.
Т.н. «мирная повестка», которой прикрывается правительство Пашиняна, и во имя которой фактически приносит в жертву сто двадцать тысяч наших соотечественников, уже привела к гуманитарной катастрофе в Арцахе - вследствие кулуарного признания НКР в составе Азербайджана, и ведёт к новым болезненным и унизительным для армян уступкам. Иллюстрацией к этому являются периодические, остающиеся без должного ответа, посягательства ВС Азербайджана на суверенную территорию Армении, гибель армянских военнослужащих и т.п.
Арцах – Родина всех армян, где бы они ни проживали. В решении судьбы Арцаха власть обязана придерживаться Декларации о независимости РА и Конституции РА, которые отражают мнение и консолидированную волю десятимиллионного армянского народа. Вместо этого, ни один из сегодняшних руководителей Армении 2 сентября в своих выступлениях по случаю Дня независимости НКР не упомянул о статусе Арцаха, о праве его народа на самоопределение или отделение во имя спасения.
Никакая электоральная поддержка, на которую ссылаются действующие власти, не дает никому права вести кулуарные переговоры по судьбоносным для Армении и Арцаха вопросам. Тем более, что сотни тысяч граждан Армении, на момент выборов находящихся в других странах, работая и оттуда оказывая всяческую помощь своим семьям, родным и близким, объективно не имея ресурсов в день голосования совершить поездку в Армению, сегодня не имеют возможности волеизъявления на выборах, подпадая под фактическое ограничение в праве голоса (исходя из ст.56 Избирательного Кодекса РА).
Находясь вдали от Родины, мы, вместе с тем, живём и дышим заботами и чаяниями Армении, внимательно следим за происходящими там процессами, в частности, за ходом предвыборной кампании по выборам мэра столицы Армении – Еревана, кандидатами, их подходами и программами, потенциальными возможностями.
Мы обращаемся к нашим родным, друзьям и знакомым, которые проживают в Ереване, с призывом принять самое активное участие в голосовании на выборах мэра столицы Армении и отдать свой голос блоку «Мать Армения», возглавляемому Андраником Теваняном – патритом, человеком, любящим свою Родину и её столицу – Ереван.
Мы, как граждане Армении, обращаемся к Национальному Собранию Республики Армения с призывом внести изменения в Избирательный Кодекс Армения и вернуть право на волеизъявление гражданам РА, находящимся на момент проведения общегосударственного голосования (выборов в парламент, референдумов и т.п.) за пределами Республики Армения. Выборы, как единственно легитимный механизм выражения воли граждан, образующих народ, являющийся источником власти, должны пройти в условиях полного равенства возможностей для всех граждан и в отдельности каждого гражданина в реализации своих избирательных прав. В обратном случае, выборы не могут считаться полностью демократичными, честными и прозрачными, даже если в их ходе не было зафиксировано нарушений.