Արա Աբրահամյանի աջակցությամբ 600-ից ավելի արցախցի և գյումրեցի երեխա հնարավորություն ունեցավ դիտելու ամանորյա ներկայացում և ստանալու անակնկալ նվերներ
2024-01-04 23:15
Գյումրու Վարդան Աճեմյանի անվան դրամատիկական թատրոնում իրական ամանորյա հեքիաթ էր: Արցախցի և գյումրեցի սոցիալապես անապահով ընտանիքների 600-ից ավելի երեխաներ, շնորհիվ Ռուսաստանի հայերի միության, հնարավորություն ունեցան դիտելու ամանորյա «4 եղանակ» մանկական ներկայացումը: Լեփ-լեցուն դահլիճի բոլոր տոմսերը և լրացուցիչ տեղերը երեխաների համար ձեռք էր բերվել Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի բարի կամքի դեսպան Արա Աբրահամյանի աջակցությամբ:
Ներկայացման մեկնարկին Արա Աբահամյանի ջերմ մաղթանքները փոխանցեց ՌՀՄ Հայաստանի հարցերով փոխնախագահ Ավետ Ադոնցը և մաղթեց, որ 2024թ լինի հաղթանակների տարի: Ադոնցն իր խոսքում հատուկ շնորհակալութուն հայտնեց ԱԺ պատգամավոր Մարտուն Գրիգորյանի գրասենյակին՝ տեղում աշխատանքները համակարգելու համար: Վերջինս էլ՝ շնորհավորելով բոլորին՝ Ամանորը և Սուրբ ծնուննդյան առթիվ, իր խոսքում շնորհակալություն հայտեց Արա Աբրահամյանին իր հայրենի քաղաքի և այնտեղ գնտվող արցախցի երեխաների օրը տոն դարձնելու համար:
Միջոցառման ավարտին երեխաները Ռուսաստանի հայերի միության կաղմից ստացան ամանորյա նվերներ և ուրախ տրամադրություններով հեռացան՝ շնորհակալություն հայտնելով կազմակերպիչներին և թատրոնի պրոֆեսլիոնալ անձնակազմին:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 2-ին Ռուսաստանի հայերի միությունը նմանատիպ միջոցառում էր կազմակերպել նաև Երևանում՝ Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնում, և 800-ից ավելի երեխաներ հնարավորություն էին ունեցել դիտելու «Մոխրոտը» շքեղ ներկայացումը, ինչպես նաև Ձեմեռ պապիկից ստանալ իրենց ամանորյա հետաքրքիր նվերները:

Более 600 детей из Арцаха и Гюмри посмотрели детский новогодний спектакль, организованный Союзом армян России
2024-01-04 23:15
В Гюмрийском драматическом театре имени Вардана Аджемяна была настоящая новогодняя сказка. Более 600 детей из Арцаха и социально необеспеченных семей из Гюмри имели возможность посмотреть детский новогодний спектакль «Времена года», организованный Союзом армян России.
Все билеты на переполненный зал и дополнительные места были приобретены при поддержке президента Союза армян России, посла доброй воли ЮНЕСКО Ара Абрамяна.
Вице-президент САР по вопросам Армении Авет Адонц, выступив перед началом спектакля, передал теплые поздравления и новогодние пожелания от Ара Абрамяна. В своем выступлении г-н Адонц выразил особую благодарность офису депутата Мартуна Григоряна за координацию работы на месте.
Последний, поздравив всех с Новым годом и Рождеством, в своей речи поблагодарил Ара Абрамяна за то, что он сделал празднчним этот день в частности для детей из Арцаха и Гюмри.
В завершение мероприятия дети получили рождественские подарки от Союза армян России, поблагодарив организаторов и профессиональный коллектив театра.
Напомним, что 2 января в Национальном академическом театре имени Габриэла Сундукяна новогодний подарок для более чем 800 арцахских детей преподнес Союз армян России. Они стали зрителями великолепного спектакля «Золушка» и получили фирменные рюкзаки с конфетами в подарок. Союз армян России организовывает новогодние поздравления и для арцахских детей, проживающих теперь в разных регионах России.