Չորս սահմանամերձ գյուղերի շուրջ տեղի ունեցողը ոչ մի ընդհանրություն չունեն խաղաղության օրակարգի հետ. Ռուսաստանի հայերի միություն
2024-04-22 12:59
Ռուսաստանի հայերի միությունը դատապարտում է Հայ Առաքելական եկեղեցու Տավուշի թեմի առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանի դեմ Հայաստանում կազմակերպված տեղեկատվական հալածանքը, ինչպես նաև Տավուշի գյուղերի բնակիչների նկատմամբ վախի և ուժային մեթոդների կիրառում: Այս մասին ասված է Ռուսաստանի հայերի միության նախօրեին տարածած հայտարարության մեջ:
«Չորս սահմանամերձ գյուղերի շուրջ տեղի ունեցողը, երբ Հայաստանի իշխանությունները որոշել են անվերապահ հանձնել հակառակորդին՝ չնայած այդ նույն իշխանությունների մանիպուլյատիվ հայտարարություններին, ոչ մի ընդհանրություն չունեն խաղաղության օրակարգի հետ: Ի հեճուկս Փաշինյանի հավաստիացումների, Արցախի կորուստը խաղաղություն չբերեց: Ալիևին դուր գալու նրա փորձերը, մեր հայրենիքի ազատության և անկախության համար զոհերի սխրանքն ու հիշատակը ու հիշատակն արժեզրկելը Ադրբեջանին հետ չպահեցին Հայկական տարածքների հետագա օկուպացիայից: Այսօր նրա վերահսկողության տակ են Հայաստանի 31 բնակավայրի հողեր»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Ռուսաստանի հայերի միությունում համոզված են, որ ո՛չ բաքվի, ո՛չ երրորդ երկրների կամ միջազգային կառույցների կողմից Ադրբեջանի հետահա ագրեսիան կանխելու համար փաստական իրավական երաշխիքներով չամրագրված միակողմանի զիջումները ոչ մի արդյունք չեն կարող տալ, խաղաղությոն չեն բերում: Դա հերթական մանիպուլյացիան և խաբեությունն է, նոր ստորացուցիչ զիջումներ, կորուստներ և նոր պատերազմ:
«Այդ գյուղերի հարցը սահմանի, դրա սահմանազատման կամ պաշտպանության հարց չէ, դա չի բերելու Հայաստանի անվտանգային սպառնալիքների նվազեցմանը, ինչպես հավաստիացնում են Հայաստանի իշխանությունները: Դա բարոյականության, պատվի, խղճի հարց է: Այսօր Տավուշում լուծվում է ոչ թե Բաղանիսի, Ոսկեպարի, Կիրանցի և Բերքաբերի բնակիչների ճակատագիրը, այլ՝ Հայաստանի պետականության, և յուրաքանչյու հայի, անկախ նրանից, թե որտեղ է ապրում՝ Հայաստանում, թե Ռուսաստանում, Եվրոպայում, Ասիայում կամ Ամերիկայում»,- ընդգծվում է Ռուսաստանի հայերի միության հայտարարության մեջ:

Происходящее вокруг четырёх приграничных сёл не имеет ничего общего с мирной повесткой - заявление САР
2024-04-22 12:59
Союз армян России осуждает информационную травлю, организованную в Армении в отношении главы Тавушской епархии Армянской Апостольской церкви архиепископа Баграта Галстаняна, как и силовые методы и запугивания, применяемые в отношении жителей сел Тавуша. Об этом говорится в заявлении, распространенном САР.
"Происходящее вокруг четырёх приграничных сёл, которые власти Армении решили безоговорочно сдать противнику, несмотря на манипулятивные заявления армянских властей, не имеет ничего общего с мирной повесткой. Вопреки заверениям Пашиняна, потеря Арцаха не привела к миру. Его стремление всячески угодить Алиеву, обесценивая героизм и память павших за свободу и независимость нашей Родины, не удержало Азербайджан от дальнейшей оккупации армянских территорий: сегодня под его контролем находятся земли тридцати одного населённого пункта Армении", - говорится в документе.
Отмечается также, что власти Армении, не пытаясь решить этот принципиальный для сохранения армянской государственности вопрос, идут на новые уступки, перекладывая ответственность за свою заведомо провальную политику на кого угодно, кроме главного ответственного – действующего правительства, которое в нарушение Конституции страны без референдума перекраивает границы собственного государства в пользу Баку, несмотря на нарастающую антиармянскую риторику и политику последнего и то, что в бакинских застенках томятся армянские пленные, в том числе и высшее руководство Арцаха, отмечают авторы заявления.
В САР уверены: односторонние уступки, не подкреплённые - ни со стороны Баку, ни со стороны третьих государств или международных структур - документально-правовыми гарантиями прекращения дальнейшей агрессии Азербайджана, никогда не приведут к миру. Это очередная манипуляция и обман, за которой – новые унизительные уступки, потери и новая война.
"Вопрос этих сёл – не вопрос границы, её демаркации или охраны, не вопрос понижения угроз безопасности Армении, как заверяют власти Армении. Это вопрос морали, чести и совести. Сегодня в Тавуше решается судьба не жителей Баганиса, Воскепара, Киранца и Беркабера, а Армянской государственности и каждого армянина, вне зависимости, живёт ли он в Армении, России, Европе, Азии или Америке", - подчеркивается в заявлении.