Արա Աբրահամյանը հայ գերիների հարցով դիմել է Պուտինին
Բաքու պետական այցի նախօրեին, Ռուսաստանի հայերի միությունը դիմել է Ռուսաստանի նախագահին՝ խնդրելով, բանակցությունների ընթացքում բարձրացնել Ադրբեջանում պահվող հայերի, այդ թվում Արցախի նախկին ղեկավարների հարցը:
ՌՀՄ նախագահ Արա Աբրահամյանի ուղերձում մասնավորապես ասվում է.
«Մեծարգո Վլադիմիր Վլադիմիրի.
Ադրբեջան կատարելիք Ձեր այցի հագեցած օրակարգում, ինչպես հայտնի է, բազմաթիվ օրախնդիր հարցեր կան, որոնք վերաբերվում են տարածաշրջանային և միջազգային քաղաքականությանը, այդ թվում՝ ադրբեջանահայկական կարգավորումը:
Ավելի քան 100 հազար բռնի տեղահանված հայերի, Լեռնային Ղարաբաղի հայկական պատմամշակութային և հոգևոր ժառանգության, ինչպես նաև մի քանի տասնյակ գերիների, որոնց թվում՝ Ադրբեջանի կողմից գրեթե մեկ տարի ապօրինի պահվող ԼՂՀ ղեկավարության ներկայացուցիչների ճակատագիրն անհանգստացնում է ոչ միայն աշխարհի հայությանը, այլև բոլոր նրանց, ովքեր անտարբեր չեն բարու և արդարության, մարդասիրական գաղափարների նկատմամբ: Ռուսաստանը, ռուս գրակյանության և մշակույթի, քաղաքական և պետական առաջավոր գործիչները միշտ աչքի են ընկել դրանով:
Մեծարգո Վլադիմիր Վլադիմիրի.
Ռուսաստանի Դաշնության միլիոնավոր հայազգի քաղաքացիների անունից դիմում եմ Ձեզ, որպես մեր նախագահի, խնդրանքով՝ Արդրբեջան կատարելիք Ձեր պետական այցի ընթացքում անդրադառնալ այս հարցերին: Վստահ ենք, որ դրանք Ձեր մշտական ուշադրության տակ են: Ձեր անձնական հեղինակությունը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հարաբերությունների որակը մեզ հուս է տալիս, որ այս հարցերում դրական առաջընթաց կլինի: Հատկապես դա վերաբերվում է Բաքվում պահվող Ռուբեն Վարդանյանի, Արայիկ Հարությունյանի, Բակո Սահակյանի, Արկադի Ղուկասյանի, Դավիթ Բաբայանի, Դավիթ Մանուկյանի, Լևոն Մնացականյանի և մյուսների ճակատագրին»

Ара Абрамян обратился к Президенту РФ Владимиру Путину
Накануне госвизита в Баку, Союз армян России обратился к Президенту Путину с просьбой в ходе переговоров поднять вопрос удерживаемых в Азербайджане армян, в числе которых и бывшие руководители НКР
Глубокоуважаемый
Владимир Владимирович!
В насыщенной повестке Вашего государственного визита в Азербайджан, как известно, находятся актуальные вопросы региональной и международной политики, в числе которых и азербайджано-армянскоеурегулирование.
Судьба более ста тысяч насильственно перемещённых армян, армянского культурно-исторического и духовно-религиозного наследия Нагорного Карабаха, а также участь нескольких десятков пленных армян, в числе которых и представители руководства НКР, на протяжении почти уже года незаконно удерживаемых властями Азербайджана, не может не волновать не только армян по всему миру, но и всех, кому небезразличны принципы добра и справедливости,гуманистические идеалы, которыми всегдаславилась Россия и которые воплощали в себе передовые деятели русской культуры и литературы и ведущие политические и государственные лидеры России.
Владимир Владимирович! От имени миллионов граждан Российской Федерации армянской национальности, обращаюсь к Вам, как к нашему Президенту, с просьбой уделить возможное внимание этим вопросам во время Вашего государственного визита в Азербайджан, будучи при этом уверены, что эти вопросы находятся в поле Вашего постоянного внимания. Ваш авторитет и характер личных отношений с лидером Азербайджана Ильхамом Алиевым, отличающиеся высокой степенью доверительности, вселяют в нас надежду в достижении прогресса по этим вопросам, особенно - касающимся судьбы удерживаемых в Баку Рубена Варданяна, Араика Арутюняна, Бако Саакяна, Аркадия Гукасяна, Давида Бабаяна, Давида Ишханяна, Давида Манукяна и Левона Мнацаканяна и др.», - говорится в обращении главы САР Ара Абрамяна