Ռուսաստանի հայերի միության արձագանքը Շվեյցարիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ Հայաստանի վարչապետի հայտարարություններին
2025-01-29 11:59
Ցյուրիխում հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ Փաշինյանի արած հայտարարությունները հակասում են ՀՀ Սահմանադրությանը և Քրեական օրենսգրքին, ինչպես նաև Շվեյցարիայի օրենքներին, խեղաթյուրում են պատմական փաստերը և հանդիսանում են Սփյուռքի և մեր ժողովրդի պատմության նկատմամբ Հայաստանի իշխանությունների չարամիտ քաղաքականության հերթական դրսեւորումը։
Հայաստանի վարչապետը, ով պարտավոր է իր երկրի օրենքներին համապատասխան ձգտել Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության համակողմանի ճանաչմանը, կասկածի տակ է դրել տասնյակ երկրների ու միջազգային կազմակերպությունների կողմից Հայոց ցեղասպանության պատմականորեն ապացուցված և դատապարտված փաստը` կոչ անելով «վերանայել այս հարցը և հասկանալ, թե ինչո՞ւ դա տեղի ունեցավ», և ինչու 1939 թվականին, նրա կարծիքով, «ցեղասպանության օրակարգ չկար, բայց արդեն 1950 թվականին այն հայտնվեց օրակարգում»։
Թուրքական նարիտիվները քարոզելու համար Փաշինյանն ընտրեց Շվեցարիան՝ դրանով իսկ ցույց տալով իր արհամարհանքը մի պետության նկատմամբ, որտեղ Հայոց ցեղասպանության ժխտումը, ինչպես նաև Հոլոքոստը, քրեական հանցագործություն է:
Ակնհայտ է, որ իշխանության գալուց հետո հեղափոխական շանտաժի միջոցով բարձրագույն կրթության դիպլոմ ստացած Փաշինյանը, ինչպես ցանկացած հայ դպրոցական, քաջատեղյակ է, թե ինչ է տեղի ունեցել ավելի քան մեկ դար առաջ Օսմանյան Թուրքիայում, և այժմ նա այս դիսկուրսի մեջ է մտնում՝ նպատակ ունենալով հանրությանը ներքաշել իրեն պարտադրված խայտառակ քննարկման մեջ, որը կհանգեցնի մեր արժեքների ու ձեռքբերումների, ինչպես նաև հայ առաքելական եկեղեցու կողմից սրբադասված Հայոց ցեղասպանության մեկուկես միլիոն զոհերի հիշատակի արժեզրկմանը։
Փաշինյանի հայտարարություններին գնահատական է տրվում, ինչպես Հայաստանի Սահմանադրությամբ և Քրեական օրենսգրքով, այնպես էլ աշխարհի տասնյակ երկրների օրենքներով և հռչակագրերով՝ ներառյալ Ռուսաստանը և մյուս մեծ տերությունները, որոնք դատապարտել են Հայոց ցեղասպանությունը։
Փաշինյանի հայտարարությունները հակասում են Հայաստանի նախաձեռնությամբ ընդունված ՄԱԿ-ի բանաձևին, ըստ որի՝ ամեն տարի դեկտեմբերի 9-ը նշվում է որպես «Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի օր», որն ընդունվել է 1915թ-ի մայիսի 2-ի Մեծ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի կառավարությունների համատեղ հռչակագրում, ինչպես նաև՝ Կոստանդնուպոլսի հատուկ ռազմական տրիբունալի որոշմանը, որը 1919-1920 թվականներին դատապարտել է երիտթուրքերի ղեկավարներին՝ հայերի ջարդերի և տեղահանությունը կազմակերպելու համար։ Ինչպես նաև բազմաթիվ այլ փաստեր, վկայություններ և հայտարարություններ կան, որոնք մինչ օրս կասկածի տակ են դրվել միայն թուրքական իշխանությունների՝ Ցեղասպանության կազմակերպիչների իրավահաջորդների կողմից։
Վերոնշյալ հանդիպման ժամանակ Փաշինյանի կողմից սփյուռքի հասցեին հնչեցրած այլ վիրավորական հայտարարությունների վերաբերյալ Ռուսաստանի հայերի միությունը շուտով կհրապարակի հատուկ հայտարարություն։

Заявления Пашиняна, сделанные в Цюрихе, входят в противоречие с Конституцией и Уголовным кодексом РА - Союз армян России
2025-01-29 11:59
Реакция Союза армян России на высказывания премьер—министра Армении во время его встречи с представителями армянской общины Швейцарии
Заявления Пашиняна, сделанные в Цюрихе на встрече с представителями армянской общины, входят в противоречие с Конституцией и Уголовным кодексом Республики Армения, как и законами Швейцарии, искажают исторические факты, и являются ещё одним проявлениемзлонамеренной политики властей Армении в отношении диаспоры и истории нашего народа.
Премьер-министр Армении, обязанный, в соответствии с законами своей страны, добиваться всеобъемлющего признания Геноцида армян в Османской империи, поставил под сомнение исторически доказанный и осуждённый десятками стран мира и международными организациями факт Геноцида армян, призвав «повторно изучить этот вопрос и понять, что и почему произошло» и почему в 1939 году, по его мнению, «не было повестки геноцида, а уже в 1950 году он появился в повестке».
Площадкой для продвижения турецких нарративов Пашинян выбрал Швейцарию, тем самым демонстрируя своё пренебрежительное отношение к государству, где отрицание Геноцида армян, как и Холокоста, является уголовно преследуемым преступлением.
Очевидно, что даже Пашинян, получивший диплом о высшем образовании путём революционного шантажа уже после прихода к власти, как и любой армянский школьник, прекрасно осведомлён о том, что произошло более века назад в Османской Турции, и сейчас он вбрасывает этот дискурс с целью втянуть общественность в навязаннуюим постыдную дискуссию, ведущую к обесцениванию наших ценностей и достижений, осквернению памяти полутора миллионов жертв Геноцида армян, причисленных Армянской апостольской церковью к лику святых.
Оценка заявлениям Пашиняна дана в Конституции и в Уголовном кодексе Армении,законах и заявлениях десятков стран мира, в том числе России и других великих держав, осудивших Геноцид армян, в резолюции Организации Объединённых Наций, принятой по инициативе Армении, согласно которой 9 декабря ежегодно отмечается как «День памяти жертв преступления геноцида», в Совместном заявлении правительств Великобритании, Франции и России от 2 мая 1915 года, а также в решении Специального Военного трибунала Константинополя, в 1919—1920 годах вынесшего приговор главарям младотурков за организацию резни и депортацию армян, как и во многих другихфактах, свидетельствах и заявлениях, до сегодняшнего дня подвергавшихся сомнению лишь со стороны властей Турции – правопреемников организаторов Геноцида.
По части других оскорбительных высказываний, сделанных Пашиняном в адрес диаспоры во время упомянутой встречи, Союзом армян России в ближайшее время будет опубликовано специальное заявление.