Արա Արբրահամյանի՝ Հայաստան մուտքի արգելքը նախապատմություն ունի. մանրամասներ
Արա Արբրահամյանի Հայաստան մուտքի արգելքը նախապատմություն ունի։ Դեռևս 2024թ-ի դեկտեմբերի 19-ին մամուլում լուրեր տարածվեցին, որ ՌԴ–ում ՀՀ դեսպան Գուրգեն Արսենյանը ՀՀ ԱԳՆ-ին է փոխանցել ռուսաստանաբնակ հայերի «սև ցուցակ», որոնց մուտքը Հայաստան առաջարկվում է արգելել։ Ցուցակում ավելի քան 550 անուն կա՝ լրագրողներ, մշակույթի գործիչներ, քաղաքագետներ, Ռուսաստանի հայերի միության ներկայացուցիչներ և այլն։
Այդ հրապարակումից օրեր առաջ՝ դեկտեմբերի 15-ին, հայտնի դարձավ, որ արգելվել է քաղաքագետ Անդրանիկ Միհրանյանի մուտքը Հայաստան, ինչը Ռուսաստանում գնահատեցին որպես ոչ բարեկամական քայլ: Նա Հայաստան էր եկել՝ ծնողների գերեզման այցելելու նպատակով, սակայն նրան թույլ չէին տվել «Զվարթնոց» օդանավակայանից մուտք գործել երկիր:
Հենց այդ օրերին իշխանական որոշ ներկայացուցիչներ ակնարկում էին, որ հաջորդը կարգելվի Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանի մուտքը։
Vesti.am-ի տեղեկություններով՝ Միրհրանյանի հետ նույն չվերթով դեկտեմբերի 15-ին Հայաստան էր ժամանել նաև Արա Աբրահամյանը։ ՌՀՄ նախագահի համար անձնագրային անցակետում էլի մուտքի որոշակի խոչընդոտներ էին ստեղծվել, որոշ ժամանակ սպսեցրել են «Զվարթնոց» օդանավակայունոււմ, ապա նոր՝ թույլատրել։
Դեկտեմբերի 19-ին Vesti.am-ը հարցում ուղարկեց ԱԳՆ՝ հասկանալու համար՝ այդ ցուցակն իրոք կա՞, թե՞ ոչ։ Եթե առկա է, ապա արդյո՞ք Արա Աբրահամյանը ներառված է այդ ցուցակում։ Ըստ տեղեկատվության ազատության մասին ՀՀ օրենքի՝ հարցմանը պետք է պատասխանեին հնգօրյա ժամկետում, իսկ եթե հնարավոր չէ, ապա տեղեկացներին և պատասխան ուղարկեին մեկամսյա ժամկետում։ Արդեն երեք ամսից ավելի ժամանակ է անցել և, չնայած մեր բոլոր հորդորներին և զանգերին, որ պատասխանեն հարցմանը՝ այնդպես էլ պատասխան չկա։ ԱԳՆ-ի՝, օրենքի խախտմամբ, համառորեն հարցմանը չպատասխանելն, առնվազն, խոսում է նման ցուցակի առկայության մասին, որտեղ ներառված է նաև Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի բարի կամքի դեսպան Արա Աբահամյանը։

Запрет на въезд Ара Абрамяна в Армению имеет предысторию
Запрет на въезд Ара Абрамяна в Армению имеет предысторию. Еще 19 декабря 2024 года СМИ написали о том, что посол Армении в России Гурген Арсенян передал в МИД так называемый "черный список", включающий около 550 имен, которым запрещен въезд в Армению. В него вошли журналисты, деятели культуры, политологи, члены Союза армян России и другие.
За несколько дней до этого, 15 декабря, стало известно, что въезд в Армению был запрещен политологу Андранику Миграняну, что в России расценили как недружественный шаг Мигранян прилетел в Армению, чтобы посетить могилы родителей, однако ему не дали въехать в Армению из аэропорта "Звартноц".
Именно тогда некоторые представители власти намекали, что в следующий раз запретят въезд в Армению президенту Союза армян России Ара Абрамяну.
По данным “Vesti.am”, 15 декабря тем же рейсом, с Андраником Миграняном в Армению прибыл и Ара Абрамян. Тогда тоже его удерживали на паспортном контроле в международном аэропорту "Звартноц", затем разрешили въезд в страну.
19 декабря “Vesti.am” направил запрос в МИД, чтобы разобраться, существует ли этот список на самом деле или нет. Если да, то включен ли в этот список Ара Абрамян? Согласно статье 9 закона РА «О свободе информации», ответ на письменный запрос граждан дается в 5-дневный срок после его получения, за исключением информации, требующей дополнительной работы. Прошло уже более трех месяцев, и, несмотря на все наши усилия, мы так и не получили никакой информации. Тот факт, что МИД, нарушая закон, упорно не отвечает на запрос, как минимум свидетельствует о существовании такого списка, в который включен также президент Союза армян России, посол доброй воли ЮНЕСКО Ара Абрамян.