Մոսկվայի ազգային փոքրամասնությունների և հայրենակցական միությունների ներկայացուցիչները հարգանքի տուրք են մատուցել հայրենիքի պաշտպաններին
2025-05-07 11:58
Մոսկվայի ազգային փոքրամասնությունների և հայրենակցական միությունների ներկայացուցիչները հարգանքի տուրք են մատուցել հայրենիքի պաշտպաններին: Արարողությանը մասնակցել են Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը և առաջին փոխնախագահ Լուսիկ Ղուկասյանը:
«Միր» հեռուստաալիքին տրված հարցազրույցում Արա Աբրահամյանը նշել է.
«Այս օրը սուրբ է բոլորիս համար: պատմական հիշողության պահպանումը մեր պարտքն է:
Հատուկ ռազմական գործողության ընթացքում կրկին մեր հայրենիքի պաշտպանության համար կանգնած զինվորները պետք է իմանան, որ կանցնեն տասնամյակներ, բայց մեր սերունդները կհիշեն ու կգնահատեն նրանց սխրանքը»:
Խոսելով հայ ժողովրդի ներդրումի մասին՝ Արա Աբրահամյանն ընդգծել է, որ հայերը մեծ գին են վճարել ընդհանուր հաղթանակի համար: Չկա այնպիսի հայկական ընտանիք, որին չի կպել պատերազմը: Հայաստանից պատերազմ են գնացել բոլորը, ովքեր կարող էին կռվել: Հայերը ռազմաճակատ են զորակոչվել խորհրդային բոլոր հանրապետություններից, մարտնչել են դաշնակիցների զորախմբերում և Եվրոպայի հակաֆաշիստական դիմադրությունների շարքերում՝ հերոսական էջեր գրելով ոչ միայն Հայկական ԽՍՀ պատմության մեջ:

Представители национальных объединений и землячеств Москвы воздали дань памяти защитникам Отечества
Представители национальных объединений и землячеств столицы воздали дань памяти защитникам Отечества
В церемонии приняли участие глава Союза армян России и ФНКА АрмРос Ара Абрамян и первый вице-президент САР Лусик Гукасян.
В интервью телеканалу МИР Ара Абрамян отметил:
«Этот день - святой для всех нас. Сохранение исторической памяти - наш долг.
Воины, которые сегодня в рамках СВО вновь встали на защиту нашего Отечества, должны знать, что пройдут десятилетия, а об их подвиге наши потомки будут так же помнить и чтить»
Говоря о вкладе армянского народа, Абрамян подчеркнул, что армяне заплатили большую цену за нашу общую победу. Нет такой армянской семьи, которой бы не коснулась война. Из Армении на фронт ушли фактически все, кто мог воевать. Из многих советских республик армяне призывались на фронт, армяне воевали в составе войск союзников, в антифашистком движении Сопротивления на территории Европы, тем самым вписав героические страницы не только в историю Арм. ССР.