ՌՈՒՍԱՍՏԱՆԻ ՀԱՅԵՐԻ ՄԻՈՒԹՅԱՆ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆ
Հայտնի հայ-ռուս գործարարի, բարերարի և հասարակական գործիչ Սամվել Կարապետյանի կալանավորումը՝ անհեթեթ մեղադրանքով, դժգոհություն և լուրջ մտահոգություն է առաջացրել ոչ միայն Ռուսաստանի հայերի միությունում, որի հետ Սամվել Կարապետյանը կապված է գրեթե քառորդ դար՝ միության ստեղծման պահից, այլև հայկական համայնքում և մեր բարեկամների շրջանում ամբողջ աշխարհում։
Իսրայել-Իրան հակամարտության հետևանքով առաջացած տարածաշրջանային մարտահրավերների ֆոնին Հայաստանի ներքաղաքական հակասությունների սրումը մենք չենք կարող ընկալել այլ կերպ, քան ժողովրդի և հասարակության ուշադրությունը աճող անվտանգության սպառնալիքներից շեղեթու փորձ։
Հայաստանի ներկա իշխանությունները փաստացի արդեն սկսել են պատրաստվել 2026 թվականի ընտրություններին և իրենց իշխանությունը վերարտադրելու համար՝ պատրաստ են անցնել բոլոր կարմիր գծերը։ Նրանց քայլերն ուղղված են ոչ միայն Հայ Առաքելական Եկեղեցու հեղինակազրկմանը, որի հոգևոր ու բարոյական հեղինակությունը 1700 տարի անսասան է, այլ, ինչպես վերջին զարգացումներից պարզ դարձավ, նաև խոշոր սոցիալական պատասխանատվություն կրող հայկական բիզնեսի թիրախավորմանը։
Մենք վստահ ենք, որ Հայաստանի և հայ պետականության ճակատագրի պատասխանատվությունը կրում են ոչ միայն Հայաստանի ներսում ապրող մարդիկ և ոչ միայն Հայաստանի քաղաքացիները, որոնց զգալի մասը բնակվում է երկրի սահմաններից դուրս, այլ ամբողջ հայ ժողովուրդը։ Սփյուռքը կարող և պետք է ստանձնի այս պատասխանատվության իր բաժինը՝ բարձրացնելով իր ձայնը Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի և ազգային բարերար Սամվել Կարապետյանի պաշտպանության համար։ Այս երկու խորհրդանիշների շուրջ այսօր համախմբված է մեր ազգային արժեքների, Հայ Առաքելական Եկեղեցու և հայկական բիզնեսի պաշտպանությունը։ Ոչ մի իշխանություն Հայաստանում չի կարող մերժել որևէ հայի այդ իրավունքը։
Մենք՝ Ռուսաստանի հայերի միության վարչության անդամներս, տարածաշրջանային բաժանմունքների ղեկավարներս և մի շարք սփյուռքյան հայկական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներս, կոչ ենք անում բոլոր հայ գործիչներին, գործարարներին և մտավորականներին՝ Հայաստանում և Սփյուռքում, բաց և հրապարակայնորեն արտահայտել իրենց դիրքորոշումը Հայաստանում ընթացող գործընթացների վերաբերյալ և աջակցություն հայտնել Հայ Առաքելական Եկեղեցուն, ինչպես նաև գործարար, բարերար և հասարակական գործիչ Սամվել Կարապետյանին։
Մենք դիմում ենք Հայաստանի Հանրապետության իրավապահ մարմիններին և կոչ անում՝ չխախտել Հայաստանի Սահմանադրության հիմնարար դրույթները, հարգել մարդու իրավունքները և ղեկավարվել այն համամարդկային արժեքներով, որոնք ծառայում են իսկապես ժողովրդավարական պետություն և ներդաշնակ հասարակություն կառուցելու բարձր նպատակին։

ЗАЯВЛЕНИЕ СОЮЗ АРМЯН РОССИИ
Задержание по нелепому обвинению известного армяно-российского предпринимателя, мецената и общественного деятеля Самвела Карапетяна вызвало недовольство и серьёзную обеспокоенность не только в Союзе армян России, с которым Самвела Саркисовича Карапетяна связывают почти четверть века - с момента его создания, но и у армянcкого сообщества и наших друзей по всему миру.
Усугубление внутриполитической конфронтации на фоне вступившего в открытую военную фазу противостояния между Израилем и Ираном, влекущее за собой геополитические изменения и таящие в себе вызовы для Армении, нельзя расценить иначе как попытку отвлечь внимание населения и общественности от нарастающих угроз безопасности.
Действия сегодняшних властей Армении, фактически начавших подготовку к выборам 2026 года и ради воспроизводства своей власти готовых перейти все красные линии, открыто нацелены на дискредитацию не только Армянской Церкви, духовный авторитет которой остается незыблемым на протяжении 1700 лет, но и, как стало очевидным в свете последних событий, крупного армянского социально ответственного бизнеса.
Мы убеждены, что ответственность за судьбу Армении и армянской государственности несут не только люди, живущие в самой Армении, и не только граждане Армении, которых немало и за её пределами, но и весь армянский народ. Диаспора может и должна взять на себя свою часть этой ответственности, подняв свой голос в защиту Католикоса Всех Армян Гарегина II и национального благотворителя Самвела Карапетяна - как символов, с которыми сегодня ассоциируются защита наших ценностей, Армянской Церкви и армянского бизнеса. Никакая власть в Армении не может отказать любому армянину в этом его праве.
Мы, члены Правления и руководители региональных отделений Союза армян России и ряда армянских организаций диаспоры призываем всех видных армянских деятелей, представителей бизнеса и интеллигенции, - как в Армении, так и в Диаспоре, открыто и публично высказать своё отношение к происходящему в Армении и выразить поддержку ААЦ и предпринимателю, меценату и общественному деятелю Самвелу Карапетяну.
Мы обращаемся к правоохранительным органам Республики Армения с призывом не нарушать базовые принципы Конституции Армении, с уважением относиться к правам человека и придерживаться тех общечеловеческих норм, которые служат благим целям на пути к построению поистине демократического государства и гармоничного общества.