Փաշինյանի կոչը՝ հավաքվել Մայր Աթոռի մոտ՝ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի կեցավայրը փաստացի գրավելու նպատակով, ստրատեգիական սխալ է. Արա Աբրահամյան
2025-07-25 10:58
Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանի կոչը՝ հավաքվել Մայր Աթոռի մոտ՝ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի կեցավայրը փաստացի գրավելու նպատակով, արժեզրկում է Հայ Առաքելական Եկեղեցին և ռազմավարական սխալ կարող է լինել: Այդ մասին Ռուսաստանի ՏԱՍՍ ինֆորմացիոն գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը:
«Դա կլինի Փաշին յանի ռազմավարական սխալը: Նա ասում է, թե հավատացյալ է: Սակայն, եթե իրապես այդպիսին է, ապա երբեք իրեն և ուրիշներին թույլ չէր տա արժեզրկել եկեղեցին: Եկեղեցու հոգևորականները ձեռնադրվել են Կաթողիկոսի կողմից, նրանք մկրտել են հայերին՝ ամբողջ աշխարհում՝ միլիոնավոր մարդկանց: Իսկ նրանց մասին ասում են, թե նրանք օրենքից դուրս են»,- ասել է Աբրահամյանը՝ մեկնաբանելով Փաշինյանի վերջերս արած կոչը՝ պատրաստվել «հոգևոր հավաքի», Էջմիածնի հրապարակում:
Ռուսաստանի հայերի միության նախագահը նշել է, որ հավատացյալ և իր ժողովրդին սիրող մարդը «երբեք իրեն թույլ չէր տա այդպես լուծել հարցերը»: Աբրահամյանի կարծիքով Փաշինյանն այդ կերպ մանիպուլացնում է հասարակությանը՝ փորձելով բախման տանել տարբեր կրոնական հայացքներ ունեցող մարդկանց, ինչը աղետալի կլինի: «Եկեղեցին անկախ ինստիտուտ է»,- ընդգծել է Աբրահամյանը:
Նա նաև նշել է, որ՝ մատնանշելով միայն ՀԱԵ խնդիրները, որոնք կարող են ծագել ամեն տեղ, Փաշինյանը չի խոսում այն մասին, թե որքան մեծ գործ է արել Գարեգին Բ-ն եկեղեցու համար: «Վերջին հարյուրամյակում ոչ ոք այդքան չի արել: Այստեղ հարցը անձերը չեն, այլ եկեղեցին, հավատքը: Ես եկեղեցու կողմնակիցն եմ, Ես հավատացյալ եմ, ինքս տասնյակ եկեղեցիներ եմ կառուցել ամբողջ աշխարհում՝ այդ թվում նաև ուղղափառ տաճարը՝ Երևանում»,-ավելացրել է Արա Աբրահամյանը:

Союз армян России: призыв Пашиняна к захвату Армянской церкви станет ошибкой
МОСКВА, 25 июля. /ТАСС/. Призыв премьер-министра Армении Никола Пашиняна к своим сторонникам собраться у Первопрестольного Эчмиадзина для фактического захвата резиденции Католикоса всех армян Гарегина II обесценивает Армянскую апостольскую церковь и станет стратегической ошибкой. Об этом заявил в интервью ТАСС президент Союза армян России Ара Абрамян.
"Это будет его [Пашиняна] стратегическая ошибка. Он говорит, что он верующий, но если он истинно верующий человек, то он бы никогда не позволил себе и другим обесценивать церковь. Священники этой церкви были рукоположены католикосом, они крестили армян во всем мире, миллионы людей, а про них говорят, что они вне закона", - сказал Абрамян, комментируя недавно анонсированный Пашиняном призыв к своим сторонникам быть готовыми к большому "духовному собранию" на площади города Эчмиадзин, рядом с которой находится Первопрестольный Эчмиадзин.
Президент Союза армян России отметил, что верующий и любящий свой народ человек "никогда не позволил бы себе так решать этот вопрос". По мнению Абрамяна, Пашинян подобными действиями манипулирует обществом, пытаясь столкнуть людей разных религиозных взглядов. "Но нельзя их сталкивать друг с другом, это будет катастрофа. Церковь - независимый институт", - подчеркнул Абрамян.
Он также отметил, что, указывая только на проблемы Армянской церкви, которые могут возникать, как и везде, Пашинян не говорит, сколько Католикос всех армян Гарегин II сделал положительного и эпохального для церкви. "За сотни последних лет никто столько не делал. Здесь дело не в персоналиях, а в церкви, в вере. Я за церковь, за веру. Я верующий, сам десятки церквей строил по миру. В том числе и русский православный храм в Ереване", - добавил Абрамян.