«Հանրայինի» ռեպորտաժը ձևավորել է հանրային թյուր կարծիք և անհիմն շահարկումների առիթ է դարձել. «Սոգլասիե-Արմենիա» ՓԲԸ իրավաբանական խմբի հայտարարությունը
2025-08-05 14:22
«ՍՈԳԼԱՍԻԵ-ԱՐՄԵՆԻԱ» ՓԲ ընկերության իրավաբանական խումբը ստիպված է անդրադառնալ ՀՀ գլխավոր դատախազության 2025թ. օգոստոսի 1-ի հայտարարության վերաբերյալ Հանրային հեռուստաընկերության (Հ1) ռեպորտաժին, քանի որ այն ձևավորել է հանրային թյուր կարծիք և շարունակում է անհիմն շահարկումների առիթ դառնալ, ինչն էլ վնասում է Ընկերության համբավին և անհարկի արծարծում է սեփականատիրոջ՝ ՌՀՄ նախագահ, ՅՈՒՆԵՍՕ-ի բարի կամքի դեսպան Արա Աբրահամյանի անունը:
«ՍՈԳԼԱՍԻԵ-ԱՐՄԵՆԻԱ» ՓԲԸ-ն հայտարարում է, որ Հանրային հեռուստաընկերությամբ տարածված տեղեկատվությունը չի համապատասխանում իրականությանը և զուրկ է իրավական ու փաստական հիմքերից։ Մասնավորապես՝ Հ1-ը ներկայացրել է միայն դատախազության տեսակետը: Լրատվականը կապ չի հաստատել «ՍՈԳԼԱՍԻԵ-ԱՐՄԵՆԻԱ» ՓԲ ընկերության իրավաբանական խմբի կամ մամուլի ծառայության հետ: Նույնիսկ չի անդրադարձել «ՍՈԳԼԱՍԻԵ-ԱՐՄԵՆԻԱ» ՓԲ ընկերության տարածած հողորդագրությանը՝ Հակակոռուպցիոն դատարանի վճռի վերաբերյալ:
Դատախազության հայտարարությունը արվել է՝ հենվելով 2025թ. հուլիսի 25-ի ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարանի այն վճռի վրա, որը դեռևս օրինական ուժ չի ստացել։ Այսպիսով, խախտվել է «ՍՈԳԼԱՍԻԵ-ԱՐՄԵՆԻԱ» ՓԲԸ-ի ՀՀ Սահմանադրությամբ երաշխավորված արդար դատաքննության իրավունքը։ Հանրային հեռուստաընկերությունը ձևավորել է որոշակի հանրային կարծիք՝ մոլորության մեջ գցելով հասարակությանը։ ՀՀ գլխավոր դատախազության պնդումը, իբր Ընկերությունը չի հիմնավորել, թե ինչու 2859.0 քմ հողամասը չի կառուցապատվել և չի ներկայացրել համապատասխան քաղաքաշինական փաստաթղթեր (ճարտարապետահատակագծային առաջադրանքներ կամ շինարարության թույլտվություններ), չի համապատասխանում իրականությանը։
Դատական պրոցեսի ընթացքում Ընկերությունը ներկայացրել է բոլոր անհրաժեշտ ապացույցները, որոնք փաստում են, որ․
• 2859.0 քմ հողամասը փաստացի օգտագործվել է կառուցապատման իրավունքով և շարունակում է օգտագործվել:
• Հողամասը հանդիսացել է 10.000 քմ ընդհանուր հողատարածքի բաղկացուցիչ մաս, որի շուրջ 70 %-ն արդեն կառուցապատվել է։
Ընկերության իրականացրած գործողությունները՝
• Քանդման աշխատանքներ՝ Երևանի քաղաքապետարանի 20.06.2013թ․ տրված քանդման թույլտվության հիման վրա, փոսորակի ձևավորում և տարածքի նախապատրաստում շինարարության համար:
• Երեք ճարտարապետահատակագծային առաջադրանքների ստացում՝ 2014թ․-ից մինչև 2018թվականը:
• Հյուրանոցային համալիրի նախագծերի պատվիրում և ստացում՝ միջազգային հեղինակավոր նախագծային ընկերություններից:
• Ներդրումային ծրագիրը իրականացվել է ակտիվ քայլերով, սակայն շինարարության շարունակումը խոչընդոտվել է բացառապես վարչական և դատական վեճերով, որոնք սկսվել են 2012թ․-ից և դեռևս ավարտված չեն։
• Վեճերի ընթացքում Ընկերությունը բազմիցս դիմել է Երևանի քաղաքապետարան՝ նախագծման և շինարարության թույլտվություն ստանալու համար այդ տարածքում 18 հարկից մինչև 4 հարկ հյուրանոցային համալիրի կառուցման համար, սակայն ստացել է մերժումներ,այն դեպքում, երբ անմիջապես ընկերության հարևանությամբ և ընկերության հողամասով շրջափակված այլ տարածքի համար տրամադրվել է 7 հարկ հյուրանոցի կառուցման շինթույլտվություն: Ներկայումս մերժումները վիճարկվում են ՀՀ վարչական դատարանում։ Այսպիսով, կառուցապատման միակ խոչընդոտը եղել են վարչական և դատական գործընթացները, այլ՝ ոչ թե Ընկերության անգործությունը։ Միևնույն ժամանակ հայտնում ենք, որ «ՍՈԳԼԱՍԻԵ-ԱՐՄԵՆԻԱ» ՓԲԸ-ն հանդիսանում է օտարերկրյա ներդրող, որը 2001թ․ սեպտեմբերից ի վեր Հայաստանի Հանրապետությունում իրականացրել է շուրջ 200.000.000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք ներդրումներ, այդ թվում՝ «Մանկական աշխարհ» հանրախանութի շենքի և հարակից տարածքների ծրագրերում։
ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից նախաձեռնված անհիմն պահանջներն ու գույքի բռնագրավման գործընթացները
• հակասում են «Օտարերկրյա ներդրումների մասին» ՀՀ օրենքին, մասնավորապես 8-րդ հոդվածին:
• հակասում են օտարերկրյա ներդրումների պաշտպանության վերաբերյալ միջազգային պայմանագրերին, որոնք արգելում են օտարերկրյա ներդրումների անօրինական բռնագրավումը կամ խոչընդոտումը
• վտանգում են Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պարտավորությունների կատարումը:
«ՍՈԳԼԱՍԻԵ-ԱՐՄԵՆԻԱ» ՓԲԸ-ն ակնկալում է, որ Հանրային հեռուստաընկերությունը հավատարիմ կլինի հանրայինի իր կոչմանը և հանրությանը կներկայացնի նաև «ՍՈԳԼԱՍԻԵ-ԱՐՄԵՆԻԱ» ՓԲ ընկերության տեսակետը, ինչպես նաև կընդունի, որ վերը նշված ռեպորտաժում խախտել է ընկերության արդար դատաքննության իրավունքը: Մասնավորապես՝ չի նշել, որ առաջին ատյանի դատարանի որոշումը ենթակա է բողոքարկման՝ չնայած այն բանին, որ «ՍՈԳԼԱՍԻԵ-ԱՐՄԵՆԻԱ» ՓԲ ընկերությունն իր հայտարարությունում նշել էր, որ այն բողոքարկվելու է վերադաս ատյաններում:

"Согласие Армения" заявляет, что распространенная Общественным телевидением информация не соответствует действительности
2025-08-05 14:22
Попытка прокуратуры Армении конфисковать территорию бывшего магазина "Детский мир" в центре Еревана противоречит закону "Об иностранных инвестициях". Об этом говорится в заявлении компании-владельца участка "Согласие Армения".
Ранее компания сообщила, что намерена обжаловать решение Антикоррупционного суда о передаче земли государству.
По словам юристов, действия прокуратуры нарушают не только национальное законодательство, но и международные договоры, запрещающие незаконную конфискацию и создание препятствий для иностранных инвестиций. В заявлении также подчеркивается, что подобные шаги могут поставить под угрозу выполнение международных обязательств Армении.
Компания обратила внимание на репортаж Общественного телевидения Армении, касающийся этого дела, отметив, что он содержит одностороннюю информацию и способствует спекуляциям, в том числе вокруг имени владельца "Согласие Армения" — главы Союза армян России Ара Абрамяна.
"Согласие Армения" заявляет, что распространенная Общественным телевидением информация не соответствует действительности", — говорится в обращении.
В компании подчеркнули, что в материале была представлена только позиция прокуратуры без попытки получить комментарий самой компании. Кроме того, в репортаже не было упомянуто даже предыдущее заявление "Согласие Армения" по делу.
Юристы также опровергли утверждение прокуратуры о том, что участок площадью 2859 кв. м остался незастроенным без уважительной причины. Как поясняется, эта территория является частью единого проекта площадью 10 000 кв. м, более 70% которого уже застроены. Реализация оставшейся части, по словам представителей компании, была приостановлена из-за затянувшихся административных и судебных споров, продолжающихся с 2012 года и до настоящего времени.
"Компания неоднократно обращалась в мэрию Еревана за разрешением на проектирование и строительство гостиничного комплекса высотой от 4 до 18 этажей, отеля было выдано", — говорится в заявлении. но получала отказ. При этом по соседству разрешение на возведение 7-этажного
Как утверждает компания, с 2001 года она инвестировала в Армению около $200 млн, включая средства, вложенные в проекты на территории бывшего "Детского мира".
"Согласие Армения" ожидает, что Общественное телевидение Армении представит и их позицию, а также признает нарушение принципа справедливого судебного разбирательства в своём репортаже. В частности, компания указывает на то, что в материале не было упомянуто о намерении обжаловать решение суда первой инстанции.